Načo sú nám pocity?

Pocity sú takí naši kamoši. Niekedy sú fajn (pocit radosti, šťastia, lásky) a niekedy vedia byť nepríjemní (pocit hladu, strachu, zúfalstva, nešťastia, hnevu). Niekedy celkom ani nevieme, o akého kamoša ide (nevieme, aký pocit cítime), iba nám je akosi ťažko. Ale títo nepríjemní kamoši sú tak trochu aj našimi spojencami. Dávajú nám vedieť, že niečo nie je v poriadku . To vlastne znamená, že máme niečo urobiť – aby sme mali tých príjemných kamošov.

Čo hovoria o svojich pocitoch moji spoluautori?

  • „Niekedy sa v pestúnskej rodine cítim zvláštne, pretože sa cítim sama, že do nej nepatrím.“ (Evelyn, veľa tancuje a má krásne oči)

  • „Keď som bol po prvý krát v pestúnskej rodine, bál som sa, lebo som videl nové tváre, ktoré som nikdy nevidel a mal som strach. A ani oni ma nepoznali a ani netušili, kto som, ale aj to je na niečo dobré, pretože sa touto cestou dostaneš na ďalšiu a ďalšiu a práve tá cesta nás priblíži k sebe.“ (Mirko 17 rokov, v pestúnskej rodine žije od 11 rokov, hrá výborne futbal)

  • „Keď som išla do detského domova, cítila som sa zle, lebo mi nepovedali pravdu kam idem a prečo.“ (Zuzka, 17 rokov, pečie vynikajúce koláče)

  • „Ťažké bolo pre mňa zvyknúť si po toľkých rokoch v detskom domove na rodinu a blízky kontakt s náhradnými rodičmi.“ (Matej, 24 rokov, vie fotiť krásne fotky a mal v múzeu vlastnú výstavu fotografií)

  • „Zvláštne som sa cítila, keď mi zomrel prvý psík a ja som sa vinila, že za to môžem. Na pestúnstve sa mi páči, že je to ako prítulný psík, môžem sa tu maznať a túliť.“ (Peťka, 17 rokov, vie sa veľmi dobre starať o zvieratá)

  • „Keď som sa stala dospelou a mala som syna, začala som sa cítiť sama. Uvedomila som si, že som sa nepekne zachovala k svojim pestúnskym rodičom. Som rada, že môžem k nim aj tak kedykoľvek prísť aj teraz s dieťaťom. Sú stále mojou rodinou.“ (Soňa, 25 rokov, v pestúnskej rodine žila od 8 rokov, celkom sama vychováva svojho synčeka, má prácu a byt, vie výborne narábať s futbalovou loptou.)

  • „Zvláštne som sa v pestúnstve cítil, keď sa mi v živote nedarilo, či mal som sa ťažko. Vtedy prišli pocity, že som iný ako moji rovesníci z biologických rodín. Kleslo mi sebavedomie a najradšej by som sa niekde schoval pred svetom. Prial som si, aby o mojom pestúnstve nevedel nik. Bolo to moje naj najväčšie tajomstvo… Hmm… No v živote to niekedy nejde až tak ututlať. Dnes to už tajomstvo nie je, viem o svojej inakosti, ktorú som prijal a snažím sa ju poznať. Áno, som iný – mňa si moja mama vybrala. Som výnimočný. Všetci v tejto knihe sme výnimoční. (Radovan, 26 rokov, okuliare mu veľmi pristanú)

  • „Najhroznejšie pre mňa bolo objímanie – nechcel som, aby sa ma niekto dotkol. Žil som v svojej ulite a bál som sa dotykov aj priameho očného kontaktu. Až neskôr ma moja pestúnska mama naučila ako na to.“ (Ondrej, 25 rokov, je najkučeravejší zo všetkých mojich spoluautorov)

Aby sme mali lepšie pocity, môžeme robiť veľa vecí: niektorí ľudia, keď sa cítia smutní, zaspievajú si, iní niečo nakreslia, ďalší sa radi porozprávajú s niekým blízkym alebo sa niečo nové naučia. Sú aj takí, ktorí si idú vtedy zašportovať. Keď si niečo také nájdeme, môže nám byť lepšie.

Čo robím ja, keď som smutná?

Niekedy počúvam hudbu alebo si prečítam niečo zaujímavé. Ale najradšej zo všetkého zavolám niekomu blízkemu. Keď som nahnevaná, radšej sa idem prejsť po lese, aby som na nikoho nekričala.

Určite vieš aj ty byť šikovným kúzelníkom a robiť z vlastných nepríjemných pocitov tie druhé – príjemné pocity. Čo myslíš ako to dokážeš urobiť? Čo/kto ti pritom pomáha?