a/ pre detiMáš adoptovaného alebo pestúnskeho súrodenca?

Každý môže byť šťastný a zažiť úspech

Každý môže byť šťastný a zažiť úspech

Všetci, ktorí písali túto knihu, zažili v živote veselé i smutné veci. A všetci dostali veľa porozumenia a lásky od rôznych ľudí, ktorých stretli na rozličných miestach. Teraz z tej lásky vysypali veľkú časť do tejto knihy, aby sa ušla aj ďalším.

Čo prináša radosť mojim spoluautorom a čo považujú za svoje úspechy?

  • „Mám radosť, že ma niekto zobral k sebe a má ma rád, ako keby som bola ich vlastné dieťa. A nerozmýšľajú, či som ich alebo nie. Podporujú ma v mojich snoch.“ (Soňa)

  • „Najviac sa mi páčilo, že ma pochválili za upečenie koláča, ktorý som si sama vymyslela, a teším sa, že som dokázala ostatným hovoriť o Knihách života.“ (Zuzka)

  • „Ono to je ako obrovský balvan, na ktorý keď vylezieš, tak z neho musíš aj zliezť, a to už nie je také ľahké ako keď naň vylezieš, a práve o tom chcem písať. Výstup na balvan je ťažký, ale keď máš niekoho, komu môžeš dôverovať, tak je to oveľa ľahšie a zostup z balvana to je skoro také isté ako výstup, lenže tu mám až dve osoby, ktorým môžem dôverovať. Prvá osoba je tá, čo ma vždy podrží, a druhá je tá, ktorá ma vždy prichytí. Taká je moja pestúnska rodina.“ (Mirko)

  • „Najviac sa teším, že som vstala ráno skorej a urobila raňajky starkej. Aj že prišli z dovolenky a bolo upratané. A moje úspechy? Bola som pochválená triednym učiteľom a zmaturovala som. A túžila som spraviť si vodičák a spravila som si ho. A baví ma pomáhať iným a byť užitočná.“ (Aďka)

  • „Chcela by som vedieť spraviť, napiecť taký fajný punčák (punčový koláč) ako moja teta. Je pre mňa veľkým vzorom. Chcela by som byť taká silná ako ona. Minule mi povedala: ,Si šikulka‘, keď sme piekli koláčiky, a to mi dobre padlo. A ešte mi je vzorom moja triedna, vedieť tak dobre po nemecky a byť taká silná a vyrovnaná, stále usmiata a taká výborná lyžiarka. Môj najväčší úspech? Keď som šla na skúšky a doma mi povedali: ,Neboj, ty to zvládneš‘. Vtedy som mala pocit bezpečia a dôvery. A nakoniec som skúšku zvládla.“ (Nikuška)

  • „Za môj najväčší úspech považujem, že sa môj pes dostal do záchranárskeho kurzu.“ (Monika)

  • „Môj najväčší úspech? Keď som dostala jednotku z angličtiny, hoci mi to nejde, ale ja som začala potom viacej učiť. Keď som pomohla spolužiačke s matikou. Keď som vyhrala prvé miesto na husliach. Mojím vzorom je moja mama. Je srdečná.“ (Miriam)

  • „Najviac obdivujem Katku Hriňovú (robí v Návrate), si s ňou rozumiem, vie mi poradiť, rada si s ňou pokecám, je milá a srandovná.“ (Peťka)

  • „Mojím vzorom je Sebastián Lob, svetový pretekár, jazdec rallye. Môj úspech v škole? Keď som pomohol môjmu spolužiakovi, ktorý je na vozíčku… A mimo školy: miesto v papierovom modelárstve. Za úspech doma považujem, keď dokážem urobiť poriadok v byte.“ (Slávčo)

  • „Keď som bol v detskom domove, chodil som do pomocnej školy a vďaka pestúnskej rodine som zistil, že štúdium je pre mňa jedna z najdôležitejších častí v živote. Pestúnski rodičia mi pomohli chodiť na obyčajnú školu a zvládnuť ju. Vďaka nim som dosiahol úspech: vyštudoval som vysokú školu a môžem učiť iných. Za ďalší úspech považujem, že som odpustil biologickým rodičom a prijal to, čo bolo. Myslím, že som vďaka pestúnskej rodine zmenil svoj osud, ktorý bol pre mňa v minulosti napísaný.” (Ondrej)

Vôbec nepochybujem, že aj ty si úspešný/á.

V čom sa ti darí alebo čo sa ti podarilo v škole, doma, s kamarátmi alebo inde? Čo ti v živote robí radosť?