a/ pre deti

Vzali si tvoji rodičia deti do pestúnskej starostlivosti?

Prečo prichádzajú deti do pestúnskej rodiny?

Môže to mať množstvo príčin. Niektoré deti potrebujú len nakrátko niekde bývať, napr. kým sú ich rodičia chorí a deti nemajú kam ísť. Niekomu sa môže stať, že sa vo vlastnej rodine nemá veľmi dobre. Niekedy prichádzajú do pestúnskej starostlivosti deti preto, lebo sa o ne ich vlastní rodičia dobre nestarali a niektorým deťom mohol ktosi z blízkych ubližovať.

Deti prežívajú rôzne pocity, keď majú ísť bývať do inej rodiny. Niektoré deti sú z toho, že sa majú nasťahovať k pestúnom trochu vystrašené, iné sa môžu tešiť na nové zážitky, ďalšie môžu byť nahnevané, že nemôžu ísť domov. Predstav si, ako by si sa cítil/cítila, keby si sa musel/musela odsťahovať od svojich rodičov a bývať s úplne cudzími ľuďmi.

Čo má ale pestúnstvo spoločné so mnou?

Veľmi veľa! To, že v tvojej rodine bude bývať niekto nový, úplne zmení tvoj život. Samozrejme, že za deti, ktoré k vám domov prídu, budú zodpovední tvoji rodičia, ale určite sa zmení aj tvoj život a ty sám/sama budeš rodičom pomáhať, aby sa deti, ktoré u vás budú žiť, cítili u vás dobre.

Keďže si súčasťou rodiny, ktorá  sa chce stať pestúnskou, aj ty môžeš prispieť k tomu, aby sa život detí, ktoré k vám prídu, zmenil k lepšiemu. Keď ti bude niečo prekážať, uvedom si, že nové deti sú ďaleko od svojej rodiny a od ďalších ľudí, ktorých majú rady, čo môže byť pre ne dosť ťažké. Keď sa k nim však budeš pekne správať a skamarátite sa, pomôže im to cítiť sa lepšie.

Keď budú tvoji rodičia pestúnmi, budeš stretávať množstvo nových ľudí. Veríme, že nakoniec bude pre teba pestúnstvo veľmi príjemnou skúsenosťou.

Ak sa stanete pestúnskou rodinou, je dôležité, aby ste sa s rodičmi rozprávali o tom, z čoho máš obavy, čo sa ti nepáči. No aj o tom, čo by si mohol/mohla urobiť, aby si pomohol/pomohla rodičom či dieťaťu, ktoré ku vám príde.

Čo budete o deťoch vedieť ešte skôr, než ku vám prídu?

Samozrejme, že budete chcieť mať čím viac informácií o deťoch, ktoré k vám prídu, ešte pred ich príchodom. Rodičia by ti mali povedať o nich všetko, čo vedia. Niekedy sa nedá všetko naplánovať alebo sa môže stať, že sa aj naplánuje, ale nevyjde to presne podľa očakávania. A tak to môže byť aj pri pestúnstve. Niekedy sa môže stať, že k vám príde dieťa rýchlo a nebudtee mať ešte všetky informácie o ňom. Dokonca sa môže stať, že deti zostanú u vás dlhšie alebo kratšie, než ste si pôvodne mysleli.

Zapamätaj si, že sa môžeš pýtať kedykoľvek na čokoľvek. Si predsa dôležitou súčasťou pestúnskej rodiny.

Čo všetko vás môže ako pestúnsku rodinu čakať?

  • Určite sa bude diať veľa zmien
  • Budeš sa musieť o veci deliť s deťmi, ktoré si predtým nepoznal.
  • Vaša rodina má nejaké svoje pravidlá, podľa ktorých sa všetci správate (vieš, kto u vás varí, kto pomáha s upratovaním, kto a kedy chodí na nákupy a kedy sa chodí do školy a kedy za kamarátmi) – niektoré z týchto pravidiel sa možno tiež budú musieť upraviť a dohovoriť s novými členmi rodiny.
  • Niektoré veci ti možno budú vadiť, budeš sa s nimi musieť vyrovnať, tvoji rodičia ti s tým určite budú chcieť pomôcť. Deti v pestúnskej starostlivosti sa možno budú správať zvláštne a ty tomu nebudeš rozumieť – môžeš sa ale pýtať.
  • Možno sa zoznámiš aj s rodinou detí, ktoré k vám prišli.
  • Kamaráti v škole aj vonku budú určite zvedaví, kto to u vás býva. Bude dobre, ak im to budeš vedieť vysvetliť.
  • Môže sa stať aj to, že si na nových súrodencov zvykneš a obľúbiš si ich a potom sa budú musieť odsťahovať. Čo s nimi bude ďalej? Budeš ich môcť stretávať?

 

Ak sa chceš dozvedieť viac o tom, ako to je v pestúnskej rodine, stiahni si knižku Sme Pestúnskou rodinou. Nájdeš v nej odpovede na veľa otázok, ktoré ťa možno zaujímajú a aj informácie o tom, kde môžeš hľadať pomoc pre seba.

A nikdy nezabudni:

Aj keď STE pestúnska rodina, Tvoji rodičia sú naďalej Tvoji !!!