Čo je to pestúnska starostlivosť?
Pestúnska starostlivosť je vytvorenie náhradného rodinného zázemia (krátkodobého, strednodobého alebo dlhodobého) pre dieťa, ktoré nemôže z rôznych dôvodov byť prechodne alebo dlhodobo vychovávané svojimi rodičmi, prípadne inými rodinnými príslušníkmi. O pestúnskej starostlivosti rozhoduje súd, ktorý vymedzí rozsah práv a povinností pestúna k dieťaťu.
Kto sa môže stať pestúnskym rodičom?
V skratke:
- Manželia
- Jednotlivec (žena alebo muž)
Presnejšie:
- Pestúnom sa môže stať osoba zapísaná do zoznamu žiadateľov, ktorá absolvuje prípravu a splní ostatné podmienky uchádzačov o náhradnú rodinnú starostlivosť.
- Pestúnom sa môže stať osoba, ktorá rešpektuje, že nebude zákonným zástupcom dieťaťa a o zásadných záležitostiach rozhodujú biologickí rodičia alebo opatrovník.
- Pestún musí byť pripravený poskytnúť dieťaťu pravidelný kontakt s biologickou rodinou, ak je to v prospech dieťaťa.
Aké dieťa je možné prijať do pestúnskej starostlivosti?
- Dieťa, ktorému rodičia nezabezpečujú alebo nemôžu zabezpečiť osobnú starostlivosť. Ak je to v jeho záujme, súd môže rozhodnúť o jeho zverení do pestúnskej starostlivosti.
- Každé dieťa, ktoré je evidované v Zozname detí pre sprostredkovanie náhradnej rodinnej starostlivosti – pestúnskej starostlivosti.
Ako na to? Postup v bodoch
Pri pestúnskej starostlivosti je postup identický ako pri adopcii/osvojení, ale v rámci prípravy budúcich pestúnov je pozornosť obzvlášť venovaná špecifikám tejto formy náhradnej starostlivosti.
Aby ste si mohli vziať do pestúnstva dieťa, je potrebné urobiť tieto kroky:
- Získať čo najviac informácií z rôznych zdrojov.
- Ísť na Úrad práce sociálnych vecí a rodiny (UPSVaR) v mieste vášho trvalého bydliska: vyplniť Žiadosť o zapísanie do zoznamu žiadateľov a doložiť potrebné dokumenty.
- Prijať návštevu sociálneho pracovníka z UPSVaRu kvôli zisteniu bytových, rodinných a sociálnych pomerov.
- UPSVaR požiada o správu Obecného úradu o spôsobe vášho života.
- Absolvovať prípravu na pestúnsku starostlivosť na UPSVaR alebo v jednom z akreditovaných subjektov (Návrat, Úsmev ako dar, Miesto pod slnkom).
Je niekoľko ciest, ako získať čo najviac informácií. Poradie je vymeniteľné:
- Čítať knihy, časopisy, weby s touto témou a zorientovať sa v nej (náhradné rodičovstvo, náhradná rodina, adopcia, pestúnstvo, opustené dieťa a pod.).
- Čítať knihy a časopisy, weby organizácií, ktoré sa tejto téme venujú a zorientovať sa v tom, čo vám môže byť užitočné (Asociácia náhradných rodín, Návrat, Úsmev ako dar, a ďalšie).
- Zhovárať sa s ľuďmi, ktorí majú čo do činenia s pestúnstvom (mladí ľudia, ktorí vyrastali v pestúnskej rodine, pestúni, starí rodičia, ktorí zažili svoje pestúnske vnúča, pomáhajúci profesionáli, ktorí boli, či sú oporou svojimi službami a pod.) Inšpirujte sa skúsenosťami iných, prípadne sa s nimi skamaráťte – vaše budúce pestúnske dieťa potrebuje poznať iné pestúnske deti.
- Zájsť na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately), zaujímať sa, pýtať si informácie, vyplniť potrebné tlačivá a oficiálne sa zaregistrovať ako záujemca o pestúnstvo a všetko budete postupne vedieť.
- Zájsť do akreditovaných subjektov (Návrat, Úsmev ako dar, Miesto pod slnkom) a pýtať sa, ako prebieha u nich sociálno-psychologická príprava na pestúnsku starostlivosť a aké služby ponúkajú pri kontaktoch s budúcim pestúnskym dieťaťom alebo po príchode dieťa do rodiny, prípadne pri rôznych výchovných problémoch.
- Zájsť na najbližší Klub náhradných rodín, stať sa dobrovoľníkom v organizácii, ktorá pomáha náhradným rodinám a zaujímať sa, čo pestúnstvo prináša.
Ako na to? Podrobný postup
Ak ste si ujasnili všetky závažné otázky týkajúce sa vášho rozhodnutia, prediskutovali ste si s partnerom aj vlastné predstavy o dieťati – aký by malo mať vek, pohlavie, či ste schopní vziať si aj dieťa iného etnika ako je to vaše, prípadne s akým zdravotným problémom u dieťatka by ste sa vedeli či nevedeli vyrovnať a pod., môžete:
- navštíviť obvodný (okresný) Úrad práce sociálnych vecí a rodiny (UPSVaR) v mieste vášho bydliska, konkrétne oddelenie sociálnoprávnej ochrany a pracovníčka/pracovník pre náhradnú rodinnú starostlivosť (ďalej len NRS) vám poskytne informácie potrebné k podaniu žiadosti. Objasní vám jednotlivé formy NRS, bude s vami hovoriť o dôvodoch, motivácii vášho rozhodnutia, o vašich predstavách o dieťati, odpovie vám na vaše prípadné otázky a vysvetlí vám, aké potvrdenia treba k žiadosti pripojiť. Základné informácie získate aj na vašom obecnom/miestnom úrade a v akreditovaných subjektoch (Návrat, Úsmev ako dar, Miesto pod slnkom)
Žiadosť si potom podáte na Krajskom UPSVaR (tzv. určenom úrade) a pripojíte k nej:
- doklad o majetkových a príjmových pomeroch vašej rodiny,
- správu o zdravotnom stave,
- vyplnený dotazník pre uchádzačov o NRS (na stiahnutie).
Dňom podania žiadosti sa stávate záujemcom o zapísanie do Zoznamu žiadateľov o NRS a od tohto dňa máte jeden rok na to, aby ste absolvovali prípravu na NRS a boli zapísaní do zoznamu žiadateľov.
- Určený úrad si potom vyžiada z Generálnej prokuratúry váš odpis z registra trestov.
- Sociálna pracovníčka/sociálny pracovník uskutoční návštevu vo vašej rodine za účelom zistenia vašich bytových, rodinných a sociálnych pomerov.
- Po skompletizovaní všetkých uvedených náležitostí na UPSVR bude ďalej potrebné, aby ste absolvovali prípravu na NRS.
„Zdá sa mi to dosť zložité…Prečo?“
Pestúnstvo – rovnako ako aj ostatné formy náhradnej rodinnej starostlivosti – je spojené s presným postupom, ktorý je daný zákonom – ide o zabezpečenie náhradného rodinného riešenia pre dieťa, nad ktorým prevzal ochranu štát! Môže sa to na prvý pohľad javiť ako zložité, ale všetky kroky sú v skutočnosti úplne logické – sledujú najlepší záujem dieťaťa a súčasne aj záujem žiadateľov, teda aby ani dieťa, ani budúci rodičia týmto krokom neutrpeli, aby rodičia boli pripravení na všetko, čo ich v spojení s touto situáciou čaká, aby zvládli prípadné problémy, ktoré prídu, aby neutrpel ich partnerský vzťah, aby neutrpelo dieťa.
Prečo mám absolvovať prípravu na pestúnsku starostlivosť?
Sociálno-psychologická príprava je od slova pripraviť sa. Teda je to niečo postup určený Zákonom na ochranu detí, ktorý vám má pomôcť pripraviť sa na to, čo môže prísť v súvislosti so situáciou, v ktorej ste ešte nikdy neboli – ani vy, ani dieťa, ktoré ku vám príde. Viac o príprave sa dozviete v časti Príprava na náhradné rodičovstvo.
Podrobné podmienky adopcie/osvojenia nájdete aj v § 45 zákona č. 36/2005 Z. z. zákon o rodine.
Čo je ešte dôležité vedieť?
Kontakt s biologickou rodinou dieťaťa
K pestúnskej starostlivosti patrí aj zabezpečenie kontaktu (telefonického, písomného alebo osobného) s biologickými rodičmi dieťaťa (prípadne aj so starými rodičmi, súrodencami či širšou rodinou), za predpokladu, že oň prejavujú záujem a je to pre dieťa prospešné a bezpečné. Východiskovým bodom je uvedomenie si, že patrí k základným právam a prirodzeným potrebám dieťaťa poznať, aké sú jeho korene a životný príbeh. Keď je kontakt dobre nastavený, umožňuje to dieťaťu posilňovať jeho sebavedomie a vytvoriť si zdravú identitu.
V praxi to znamená ochotu pestúnov zdieľať s biologickou rodinou informácie o dieťati – jeho napredovaní a dôležitých udalostiach v určitých, vopred dohodnutých, intervaloch. Takisto pre pestúnov je to priestor pýtať sa na veci súvisiace so zdravotnou anamnézou či životným príbehom dieťaťa. V prípade, že dôjde aj k osobným stretnutiam, je veľmi dôležitá dôkladná príprava (aby bol priebeh dostatočne pokojný a pre dieťa zrozumiteľný) všetkých zúčastnených a v začiatkoch i prítomnosť sociálneho pracovníka či psychológa. K stretnutiam dochádza vždy na neutrálnej pôde prispôsobenej veku a potrebám dieťaťa tak, aby prirodzene vznikol priestor na hru a komunikáciu medzi biologickým rodičom a dieťaťom (ihrisko, park, detský kútik a pod.).
Pri kontakte pestúnskej rodiny s biologickou rodinou poskytujeme v centrách Návratu komplexnú podporu, vrátanie priestorov na stretnutia (herná miestnosť).
Tu si môžete stiahnuť leták so základnými informáciami o pestúnstve Leták – Čo je to pestúnstvo?